Mis nüüd siis maailmas juhtunud on? Mis õigupoolest lahti on? Kaua see jant veel kestab? Ilmselt pole ma ainus, kellel on hetkeolukorra pihta palju küsimusi, aga mitte ühtki vastust. Enamikku on tabanud koroonapaanika.
Mul läheb ausalt öeldes süda juba pahaks selle peale, kui ma ainuüksi seda sõna kirjutan, mis covid19 viirust rahvakeeli tähistaks. Johhaidii ja joppenpuhh, mida kõike nüüd maailmas korraldatakse ja kuidas enamus selle massipsühhoosiga kaasa läheb. Minul aga on küll selline kummaline tunne, et see saadanama viirus on millegi kattevari. Mille kuradi pärast on vaja rahvas saada tänavatelt ära kodudesse ja harjutada neis ise hakkama saamist, perega olemist, piirata liikumist, ärgitama varusid varuma, seisata lennukid ja laevad. Kas see ei ole te meelest kuidagi veider? Või ei tundu kuidagi, et midagi suurt ja kahtlast on teoksil? Ja ma ei tahaks ka hästi uskuda seda, et see on pelgalt kattevari majanduse jahutamiseks. Püüame siis kainet meelt säilitada, olla realistid ja võluda olukorrast parim välja.
Eksole. Pole midagi hullemat ja ohtlikumat kui kari hirmul inimesi, nii et püüa sina kuuldud mentaliteeti vältida ja mitte paanikaga kaasa minna. Kui üks hirmunud pilk kohtub teisega ja annab omakorda hirmulaine üle kolmandatele, tekibki kaos. Säilita oma isiklik kaine mõistus ja ära torma poodi makaroni järele, osta ikka tikku-soola-tatart ka 😀 Kuna me ei puutu igapäevaselt suure hirmuga kokku, ei oska enamik selle tundega midagi peale hakata, aga polegi tarvis. Koroona pole tiiger, kes põõsast kallale hüppaks. Luba endal hirmu tunda, aga lihtsalt ole ja analüüsi, toimeta targalt. Ära lase end mõjutada ja jää enda sisetundele kindlaks. Irratsionaalsest hirmust tehtud otsused on alati valed. Võta hirmu tundes kaks sekundit, tee paus, iseendaga taas kontakti saades kaob ka hirm. Ilmselt küll mitte koroona. See pole minu tsirkus ega minu ahvid, masskäitumine on alati rumal ja hirmul inimesed teevad tihti kahjuks rumalaid otsuseid.
Kaos ja hirm tekib täna sellest, et rünnaku alla on sattunud inimese põhivajadused – vajadust turvalisuse, ühiskondliku suhtlemise, esmavajaduste nagu toit vastu. Oleme harjunud, et need vajadused on täidetud, aga nüüd on need seatud ohtu. Küll aga tasuks mõistuslikult kaaluda, kui ohus nende vajaduste täitmised ikkagi reaalselt on? Tänases situatsioonis võidab see, kes pakub lahendused nendele probleemidele. Nagu isegi näete, tuuakse toidukaup kodu väravasse, sots meedias on juba live veiniõhtud, koolitada saab onlines jne. Isegi meil siin maal saab nüüd toidupoest süüa koju tellida.
Kui sa tunned enne magamajäämist ärevust ja ei suuda uinuda, mõtle nende asjade peale, mis sul elus kõik olemas on ja hästi on. Lammaste asemel loenda peas kõike head oma elus, et su kõrval on tore kaasa ja su maailma nunnum laps, mida sa päeval korda saatsid, et sul on kapis toitu ja katus pea kohal. Ära mõtle asjadele, mis puudu või halvasti ja kujutle endale järgmist hommikut ette, mis tundega sa tõused. Uskuge, uni tuleb ruttu, kui hakkad mõtlema, mille eest on sul tänulik olla.
Mida mina antud olukorrast õppinud olen? Kui enamus tormas poodidesse kaupa varuma, siis mina pole selleni veel jõudnud, aga peaksin. Praegu on hea hetk oma igapäevaelus mõningad korrektuurid teha – ma olen ammu juba mõelnud, et olen tüdinud igapäevasest mõtlemisest, mida me täna süüa teeme ja siis pärast otsustamist poest vajalik võtta. Kuu tagasi liitusin fitlapiga, sest sellel on jube ideaalne süsteem – paned oma pere menüü paika ja süsteem annab sulle toreda nimekirja, millega poodi minna. Ma hoiaksin igapäevaelus hulga aega kokku, kui ma end nüüd distsiplineeriks ja harjutaks koroonavalguses sisse iganädalase rutiini koju toitu varuda. Hoiab kokku nii aega kui ka raha, sest menüü on paigas ja üleliigset kraami pole vaja toidukorvi poetada. Mõelge teiegi selle peale (ilma paanikata), et tegelikult on see ju jube hea komme kord nädalas poes käia ja eelnevalt pere menüü läbi töötada.
Siit edasi mõeldes on koroonavalguses ju hea ka menüü kriitiliselt üle vaadata, mida me üldse sööme. Kui nii paljud siin kardavad selle viiruse pärast, siis ehk oleks nüüd paras aeg elimineerida kartused tulevikus ja tegeleda oma immuunsüsteemi turgutamisega, et iga viiruse pärast poleks tarvis põdeda. On su laual ikka piisavalt kurki-tomatit, rohelist, marju ja puuvilju? Sealt saab vitamiine, mida nii paljud nüüd hoopiski apteegipurgist alla kummutavad lootes kiirelt oma organismi vastupanu tõsta. Toimeta täna nii, et sügiseseks viirusteajaks on sul juba raudne tervis ja sa saaksid oma organismi usaldada.
Olen isiklikult ammu unistanud suurtest toiduvarudest kodus, kuid minu enda kasvatatud varudest! Mõni aasta tagasi pidasin aiamaad, aga tuul viis me kasvuhoone minema ja nii on see teema viimastel suvedel tiheda graafiku kõrvalt soiku jäänud. Küll aga olen varunud kohalike korilaste käest head ja paremat – nii on praegugi sügavkülmas kotitäite viisi metsmustikaid, mida mu hoolega hambaid kasvatav tütar armastab igapäevaselt igemetele külma saamiseks närida. Mõni mamm rändab ikka enda suhu ka, nii et maru vitamiinipomm jällegist, mida apteegipurgist vast ei saa. Nii et koduõppel, kodukontoris olevad inimesed – äkki on see kevad hea aeg valmistada ette aiamaa, ehitada kasvuhoone ja isiklike toiduvarude ja värske kraami nimel veidi pingutada? Mina küll plaanin sel aastal oma aiamaamajanduse korralikult käivitada, et igasugu head ja paremat nii keldrisse kui sügavkülma varuda. Ja aiamaal toimetades saab sügiseks äkki D-vitamiini varusid ka täiendada, nii et ei pea jälle ravimifirmasid nuumama nende õlipärlikeste ostmisega.
Ja noh, kui on ikka räige kuiv köha ja kahtlustad omal toda viirust, ära siis tõesti tule seda teistele levitama. Kas selleks muidugi sellist sõjalist kodusolemise režiimi vaja on riigi poolt? Endiselt imelik. Haigena batsille tulla levitama küla vahele? See peaks ju elementaarne olema, et sa ei tee seda.
Hetkel on meile loodud uus reaalsus ja milline reaalsus maailma niiditõmbajatel meile päriselt varuks on, ootan huviga ja püüan minagi siin uute situatsioonidega kohaneda. Püüdkem seda rahulikumat aega kasutada võimalikult produktiivselt – alusta aiatöödega, tee arvutis kaua edasi lükatud asjad ära, alusta uute harjumuste sisse harjutamist jne. Võta aega ja hinda oma väärtused ümber, kohane. Naudi aega oma pere seltsis ja ole loominguline leidmaks erinevaid ägedaid võimalusi keeruliste olukordade lahendamiseks ja meelelahutusega tegelemiseks värskes õhus.
Nii et püüa sinagi hetke olukorras leida uusi vaatevinkleid, kuidas situatsiooni enda kasuks tööle rakendada. Jäta mulle julgelt kommentaar Motomari blogi lehele facebooki, et kaasa rääkida, mida sina tänasest tekitatud olukorrast arvad? Kuidas on see sinu käitumist ja mõttemaailma muutnud? Kuidas saaks antud olukorrast parimat võtta? Olge hoitud ja mõistlikud!